EOSIC 2013 Results

Print

Here are the complete results from EOSIC 2013.   We have tried our best not to miss anyone but if we accidentally missed your result please let us know and we will add your result to the list.  Congratulations to everyone!

Pre-Preliminary Men

Patrick Dunlop Ellis - 5th Place

Pre-Preliminary Women

Flight 2 - Olivia Pasian 5th Place
Flight 4 - Mackenzie Cain 10th Place
Flight 5 - Olivia Chouinard 5th Place, Amy Dean 9th Place
Flight 6 - Jessica Dean 4th Place (advances to Semi Finals), Hannah Kreft 5th Place, Alexandra Lacroix 12th Place 
Semi-Final Flight 2 - Jessica Dean 9th Place

Preliminary Women

Flight 2 - Angela Caminiti - 12th Place
Flight 8 - Josephine Latifpour - 12th Place

Preliminary Dance

Alexandra Lacroix & Xavier Whittaker (CPA Canton De Clarence) - C1 2nd/C2 5th - Overall 2nd Place
Gabrielle Pratt-Tremblay (Rideau)  & Benjamin Johnston Edwards (Rideau) - C1 4th/C2 3rd  - Overall 2nd Place
Olivia Pasian & Daniel Menard (Glen Cairn) - C1 6th/C2 2nd  - Overall 5th Place
Angela S Caminiti & Patrick Dunlop Ellis - C1 5th/C2 9th -  Overall 7th Place
*C1 = Compulsary Dance 1 / C2 = Compulsary Dance 2

Junior Bronze Men

Matthew Kreft  - 2nd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March
Daniel Kreft  - 3rd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March

Junior Bronze Women

Flight 1 - Ashley Ingram 8th Place
Flight 3 - Sara Maclure 11th Place
Flight 4 - Elisabeth Cherkas 5th Place, Charlotte Stephens 10th Place, Vera Cross 13th Place

Junior Bronze Dance

Chloe Sills (Nepean) & Roman Schmidt - PD 1 2nd/PD 2 2nd - Overall 2nd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March
Olivia Chouinard & Johnathan Seck - PD1 4th/PD 2 4th - Overall 4th Place
*PD 1 = Pattern Dance 2 / PD 2Pattern Dance 2

Senior Bronze Women

Flight 1 - Vicki M Dignard (Russell) - 10th Place
Flight 3 - Valerie Saikaley - 12th Place

Bronze Women Triathalon

Vicki M Dignard (Russell) - Freeskate -7th Place/ Skills - 9th Place/ Interpretive - 7th Place - Overall 9th Place

Junior Silver Women

Kate Baron - 10th Place

Gold Women Freeskate

Morgan E McMillan - 3rd Place - Advances to Ontario Cup in March.
Alessandra M Amato - 8th Place
Leanne Cass - 12th Place
Shannon Guo - Withdrawn

Gold Women Triathalon

Alessandra M Amato - Freeskate-5th Place/ Skills - 7th Place/ Interpretive - 6th Place - Overall  7th Place
Leanne Cass - Freeskate - 8th Place/Skills - 8th Place/ Interpretive - 8th Place - Overall 8th Place

Pre-Juvenile Men (U14)

Gabriel A Riendeau - 1st Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March
Johnathan Seck - 3rd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March

Pre-Juvenile Ladies (U11)

Katelyn Cochrane - 2nd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March
Chloe Hataley - 4th Place
Victoria Li - 5th Place
Georgia Forler - 8th Place
Camille Laroque - 9th Place
Vanessa Lu Langley - 11th Place
Christina Owen (Rideau) - 16th Place

Pre-Juvenile Ladies (U14)

Michaela Pratt-Tremblay (Rideau) - 7th Place
Emma G Rankin - 10th Place
Brianna Deavy - 11th Place
Jennifer Vincent - 14th Place
Megan Normoyle (Russell) - 15th Place
Ainsley Hamilton - 17th Place
Camille LeBlanc (Russell)- 18th Place

Juvenille Men U14

Matthew Markell (Prescott) 1st Place - Advances to Ontario Cup in March.
Jon Kubelka 3rd Place - Advances to Ontario Cup in March.

Juvenille Women U11

Laura Grasmeyer - 4th Place
Tiffany Yang - 6th Place

Juvenille Women U14

Raphaelle LeBlanc (Russell) - 5th Place
Madeline Leroux - 11th Place
St├ęphanie Saikaley - 18th Place

Juvenille Dance

Emily Rowan (Rideau)  & Nicolas Znamenski (CPA Hull) D1 1st/D2 1st / FD 2nd - Overall 1st Place - Advances to Ontario Cup in March.
Ashley Ingram & Dominic Tremblay - D1 2nd/ D2 2nd/ FD 1st - Overall 2nd Place - Advances to Ontario Cup in March.
*D1 = Dance 1 / D2 =Dance 2/ FD = Freedance